Kiedy, zapadnie już decyzja o tym, że pora rozpocząć remont, kiedy dobrane już są kolor…
Pełna księgowość
Samodzielne prowadzenie działalności wymaga dyscypliny i konstruktywnej samokrytyki, jednak każdemu przedsiębiorcy sen z powiek może spędzać pełna księgowość. Czym jest i na czym polega dowiesz się z tego artykułu, a także spróbujemy wywnioskować czy to dobry pomysł, aby samodzielnie zająć się księgowością w naszej firmie.
Zacznijmy od wiedzy fundamentalnej, a więc czym jest sama księgowość, jako pojęcie ogólne. Jest to element rachunkowości lub inaczej mówić rachunkowość rejestracyjna. W tym przypadku polega ona na udokumentowaniu i rejestracji wszystkich zdarzeń gospodarczych, które powodują ruch gotówki w naszej firmie, a także mają wpływ na jej majątek.
Jako przedsiębiorcy jesteśmy zobowiązani do takiego właśnie dokumentowania naszego majątku i poczynań finansowych naszej firmy, dzięki czemu rozliczamy się z podatków. Krótko nadmienię, że mamy do wyboru prowadzenie działalności uproszczonej oraz temat rzeka, czyli tzw. pełna księgowość.
Sprawdź także:
- kursy księgowe Kraków https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce-oddzial-okregowy-w-krakowie/konkurs-z-rachunkowosci-dla-uczniow/
- kursy księgowości on line https://skwp.krakow.pl/
- kurs rachunkowości małopolskie https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce/wladze/
- e kurs księgowanie spółki z o o https://skwp.krakow.pl/terminy-szkolen-i-kursow/
- kurs księgowość Kraków https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce-oddzial-okregowy-w-krakowie/
O tyle o ile uproszczona jest rzeczywiście prosta, a jej prowadzenie nie wymaga od nas wielkiego doświadczenia, o tyle już pełna księgowość jest przez niektórych uważana za mega skomplikowaną i nie do przeskoczenia bez biura czy księgowego. Wcześniej wspomniałem, że księgowość jest elementem rachunkowości, więc dla jasności i potomnych wyjaśnię, że w jej skład wchodzą również rachunek kosztów oraz sprawozdawczość finansowa. Rachunek kosztów to po prostu wnikliwa kalkulacja, analiza i ewidencja kosztów. Sprawozdawczość natomiast są to wszelkie informacje i dane na temat efektów działalności finansowej lub majątkowej. No dobrze, wróćmy już do samej księgowości i tezy, że to właśnie my, jako przedsiębiorcy sami ją sobie prowadzimy. Wiąże się to z masą elementów, o których będziemy musieli sami pamiętać. Co miesiąc musimy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, składać deklarację VAT oraz zapłacić podatek do urzędu skarbowego, opłacić składki ZUS oraz wydrukować i przechowywać księgi przychodów i rozchodów.
Początkowo samodzielne prowadzenie księgowości może wydawać się dość skomplikowane i wymagające samodyscypliny. Jednak przedsiębiorca, który raz skorzysta z tej formy rozliczania się z fiskusem, z pewnością na tym skorzysta. Samodzielne prowadzenie księgowości przyczynia się, bowiem do wzrostu świadomości o własnej firmie. Przedsiębiorca, który samodzielnie dokonuje rozliczeń firmy, powinien posiadać odpowiedni program księgowy. Dlatego też należy wybrać taki program, który będzie dla podatnika intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dobrze wybrany program powinien ewidencjonować przebieg pojazdów, ewidencjonować środki trwałe oraz wartości niematerialne firmy, ewidencjonować wyposażenie oraz rejestrować VAT. Jeżeli chodzi o archiwizację to dokumenty księgowe w większości przypadków należy przechowywać przez okres, co najmniej 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym minął termin płatności podatku dochodowego. Jeżeli mamy zamiar prowadzić księgowość samodzielnie to przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z księgą przychodów i rozchodów. Jest ona podstawą do wyliczania zaliczki na podatek dochodowy. W skrócie KPiR służy do ewidencjonowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży oraz pozostałe przychody, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych oraz pozostałe koszty związane z prowadzeniem działalności. Jako przedsiębiorcy, na koniec każdego miesiąca powinniśmy sporządzić wydruk zapisów dokonanych w danym miesiącu. Wydruk ten należy sporządzić zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Pełna księgowość wymaga od nas troszkę więcej, ale pełni też wiele innych funkcji, których nie oferuje nam uproszczona księgowość. Przede wszystkim pełna księgowość wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, które co prawda wymagają więcej wpisywania i ewidencjonowania, ale pełnią dwie bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim pełnią funkcję informacyjną dla nas przedsiębiorców lub zarządu naszej firmy, ponieważ to one rysują nam szkic sytuacji finansowej i kondycyjnej naszej firmy. Druga podstawowa funkcja to oczywiście podstawa do rozliczenia podatkowego, ale o tym tłumaczyć już nie będę, czemu? Otóż według mojej skromnej opinii w tym momencie i po przeczytaniu tego artykułu każdy powinien dostrzec odpowiedź na postawioną na wstępie hipotezę.
Czy do prowadzenia księgowości potrzeba księgowego lub całego biura, a zwłaszcza przy pełnej księgowości. Moim zdaniem przy uproszczonej księgowości możemy dać sami rade, wymaga to oczywiście samodyscypliny, niezawodnej pamięci itp., itd. jednak pełna księgowość to już nie przelewki i danych do wprowadzenia oraz obowiązków, na jakich musimy się skupić jest tyle, że zwyczajnie nie mielibyśmy życia prywatnego. Dlatego jeżeli zakładamy małą działalność możemy sami spróbować ewidencjonować naszą działalność i rozliczać się z urzędem skarbowym we własnym zakresie, jeżeli jednak zamierzamy otworzyć duży interes który przynosi miliony zysków to zdecydowania polecam wynajęcie księgowego lub oddanie sprawy do fachowego biura zajmującego się księgowością.