Kiedy, zapadnie już decyzja o tym, że pora rozpocząć remont, kiedy dobrane już są kolor…
Jak wyleczyć uzależnienie od hazardu
Hazard to nic innego, jak wszystkie gry pieniężne, w których o wygranej decyduje przypadek lub algorytm, który naśladuje wyniki losowe. Pomimo, iż słowo, którym posiłkujemy się mówiąc o uzależnieniu od gier wywodzi się z języka arabskiego, zjawisko jakim jest hazard, było obecne we wszystkich starożytnych cywilizacjach. Popularyzowany na przestrzeni lat, stał się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Szacuje się, iż od przynoszącego w naszym kraju setki milionów dochodu hazardu, uzależnionych jest nawet kilkaset tysięcy osób. Szacuje się, iż liczba uzależnionych od hazardu osób, rośnie szybciej, od tych zmagających się z alkoholizmem, bądź narkotykami.
Gry o charakterze hazardowym
Do najpopularniejszych gier hazardowych w naszym kraju należą loterie. Od wielu lat media kuszą możliwością szybkiego wzbogacenia za jedyne 2 lub 3 złote za kupon. O ile skusimy się na jego wysłanie raz na miesiącu, nie ma w tym nic złego, problem zaczyna się, gdy chęć gry jest tak duża, iż utrudnia nam normalne funkcjonowanie.
Pośród najpopularniejszych gier o charakterze hazardowym znajdują się popularne zdrapki typu lotto. Na drugim miejscu dostępne w wielu miejscach sterowane elektronicznie automaty do gier. A nastepnie kolejno ruletka, gra w kości, zakłady sportowe, wyścigi konne, kasyna online, bingo, a także loterie promocyjne. Bez wzgledu na to, którą z gier wybierzemy, możemy szybko się od niej uzależnić. Mózg szybko przyzwyczaja się się do emocji, które generują zakłady. Według badaczy odczuwalna euforia niczym nie różni się od tej wywoływanej przez alkohol czy nałogowe zakupy.
Stopnie uzależniania od hazardu
Uzależnienie od hazardu rozwija się stopniowo i często bagatelizowane jest zrówno przez chorego, jak i otoczenie. Badania prowadzone przez specjalistów wykazały, iż proces uzależnienia od hazardu możemy podzielić na kilka ważnych etapów.
- W pierwszym dochodzi do zainteresowania hazardem.
- W drugim następuje granie okazjonalne i snucie fantazji o wygranych. Okazjonalne wygrane nawet na niewielką kwotę powodują pobudzenie , które przekłada się na coraz częstsze zakłady.
- W trzeciej fazie grający stawia w zakładach coraz więcej gotówki, narażając się na duże straty. W przypdku utraty śodków zaciąga niekorzystne zobowiazania finansowe, które zamierza spłacić potencjalnymi wygranymi. W tej fazie hazardzista zaczyna okłamywać otoczenie.
- Czwarta faza nazywana fazą desperacji powoduje oddalenie się od rodziny, utratę pracy i panikę, gdyż zaciagniete zobowiazania znacznie przekraczają możliwości spłaty zadłużenia.
- Ostatnia, do niedawna bagatelizowana jest nazywana fazą odbudowy. To moment, w którym osoba uzależniona podejmuje terapię, której celem jest powrót do normalnego życia.
Leczenie uzależnień od hazardu jest trudne i wymaga czasu. Niezwykle ważne jest tu wsparcie rodziny i przyjaciół. Osoba chora stosując terapię poznawczo-behawioralną, trapię uzależnień i farmakoterapię, stara się wyjść z nałogu ii nauczyć się mechanizmów, które obronią ją przez sięgnięciem po kolejne zakłady.
Odwyk hazardowy – na czym polega?
Z roku na rok coraz wiecej osób boryka się z uzależnieniem od gier hazardowych. Odwyk hazardowy możliwy jest w momencie, w którym chory zdaje sobie sprawę z wagi problemu. Gdy uzależnienie występuje w stopniu zaawansowanym, zaleca się terapię uzależnień od hazardu. W tym przypadku jedynie specjalistyczne ośrodki leczenia hazardu, w których zatrudnieni są doswiadczeni terapeuci, mogą pomoć w zerwaniu z uzależnieniem.
Należy zdać sobie sprawę, iż hazard podobnie jak alkohol czy narkotyki, prowadzi do całkowitej utraty kontroli nad życiem, swoimi pragnieniami i emocjami.
Podczas odwyku od hazadu terapeuci zajmujacy się pacjentami, poznają przyczynę problemu, pomagają pacjentom zmierzyć się z nim i wprowadzić zmiany, które umożliwią uzyskanie całkowitej absencji.
Ośrodki leczenia uzależnień od hazardu – charakterystyka
Na przestrzeni kilku lat w Polsce powstało wiele nowoczesnych ośrodków leczenia uzależnień od hazardu. Możemy podzielić je na dwie grupy: ośrodki zamknięte położone najczęściej poza miastem, a także ośrodki otwarte, położone na terenie miasta, w których terapia odbywa się doraźnie w trybie tygodniowym, bądź weekendowym. Ośrodki oferujące całodobową opiekę nad uzależnionym, najczęściej prowadzone są przez osoby prywatne i wymagają wniesienia opłaty za pobyt. W zamian za to oferują nie tylko mającą na celu wyleczenie terapię, ale i szereg zajęć sportowych i artystycznych, a także posiłki i inne udogodnienia. Ośrodki otwatre przygotowały dla uzależnionych terapię, z której mogą skorzystać podczas wizyty u psychologa w tygodniu, lub na spotkaniach grupowych odbywajacych się zazwyczaj w weekendy. Ośrodek leczenia hazardu jest miejscem, w którym chory zawsze znajdzie pomoc, nie będzie oceniany, a także zobaczy na własne oczy, iż nawet z tak trudnego do wyleczenia uzależnienia można wyjść i odzyskać swoje poprzednie życie. W czasie sesji z terapeutą uzaleznionemu mogą towarzyszyć bliscy, którzy pomogą odbudować mu utraconą pewność siebie i samoocenę.