Koronki od wieków są obecne w modzie, a ich popularność nie maleje. Współczesne projektantki i…
Dlaczego cosplay jest drogi
Dlaczego cosplay jest drogi i czym jest cosplay? To odgrywanie różnych ról, polegające na przebieraniu się w kostiumy i przekazywaniu, plastyki ciała i mimiki postaci z gier komputerowych, kina, literatury, komiksów, mangi. Cosplay to forma sztuki. Osoba, która przemienia się w bohatera stara się jak najdokładniej odwzorować postać poprzez kostium, rekwizyty, gesty, ruchy, mowę.
Głównym atrybutem cosplayu jest kostium, który uosabia wizerunek postaci. Zwykle jest szyty przez cosplayera niezależnie od środków lub materiałów specjalistycznych na rekwizyty, ale zdarzają się też kostiumy kupowane. Początkujący fani gier kostiumowych pytają, dlaczego cosplay jest drogi? Cóż, niektóre kostiumy wymagają użycia dużej ilości materiałów, a często nie należą one do najtańszych. Wykonanie takiego stroju pochłania dużo czasu, wiedzą o tym firmy zajmujące się tworzeniem i sprzedażą kostiumów i akcesoriów cosplay. Dlatego cena na piękną zbroję czy suknię księżniczki może być dość wysoka.
Dlaczego cosplay jest drogi?
Początkujący cosplayerzy i ci, którzy po prostu interesują się cosplayem, często pytają, ile kosztuje wykonanie dobrego kostiumu. Cena może być różna, odpowiadają na nie mistrzowie cosplayu, ale można oszacować koszt dzięki zapoznaniu się kosztami zakupu materiału lub zamówienia gotowego stroju. Trudno wyobrazić sobie przynajmniej jeden festiwal fanów cosplayu bez kolorowych kostiumów Harley Quinn z Batmana czy Wiedźmina: ale klikając na kolejne selfie z Batmanem niewiele osób myśli o tym, ile pieniędzy i czasu zainwestowano w kostium.
Tworzenie kostiumu z wieloma szczegółami, którym trzeba poświęcić wiele godzin, nie będzie tanim przedsięwzięciem. Niektóre stroje wymagają zużycia wielu arkuszy plastiku konstrukcyjnego i tub żywicy epoksydowej. Jednak dla fanów cosplayu pieniądze i wysiłek na strój to nie szkoda to dreszczyk związany z tworzeniem czegoś wielkiego i jest to dla nich najważniejsze. Kostium jest tworzony zgodnie ze wszystkimi kanonami geeków i z podziwem dla szczegółów np. paski wykonane z prawdziwej skóry, płaszcz z bawełny, a ostrza miecza z metalu.
Suknia panny młodej z piekła rodem jest najczęściej tworzona przez kilka tygodni. To nie wszystko na jej uszycie potrzeba 25 metrów tkaniny: białego żakardu, satyny i grubego perkalu i 20 metrów koronki. Czy to może być tanie? Na pewno każdy przyzna, że taki kostium musi kosztować i dlatego zdaniem niewtajemniczonych cosplay jest drogi.
Dlaczego ludzie inwestują w cosplay?
Cosplay to proces przekształcania się w bohaterów książek, filmów, a nawet postaci historycznych. I jeśli wcześniej takie przebieranie było uważane za dziecinną zabawę, teraz stało się prawdziwą sztuką. Każdego roku tysiące fanów gromadzą się na różnych festiwalach, takich jak np. maskarada na Pyrkon w Poznaniu czy festiwal cosplayu w Japonii, aby zaprezentować swoje kostiumy. Aby wygrać główną nagrodę i zdobyć uznanie fanów tej subkultury wielu postanawia przeznaczyć sporą sumę pieniędzy.
Można oczywiście użyć tańszych materiałów, wykonać mniej dekoracji i elementów i równie dobrze się bawić. To od uczestnika imprezy zależy czy cosplay będzie drogi czy tani. Dla wielu osób cosplay to przede wszystkim ludzie. Aby wyrazić siebie, rysują, rzeźbią, dla nich cosplay stał się sposobem na socjalizację i akceptację własnych cech. Bywają dziwni i to właśnie lubią. Zachowując własną wizję, wprowadzają w życie niestandardowe pomysły, wybierają nowe sposoby rozwoju biznesu i oferują nowe formaty potencjalnym klientom. Okazało się, że dziwni ludzie są doceniani w świecie dorosłych. To jest świetne. Osoby, które znalazły cosplay zdają sobie sprawę, że bycie dziwnym jest fajne.
Cosplay – zabawa czy duże pieniądze?
Gdzie cosplayerzy cieszą się największym uznaniem? Okazuje się, że w branży gier komputerowych, to oni promują wchodzące na rynek gry, pokazując się w kostiumach oddających wizerunek nowych postaci. Aby zostać żywą reklamą konkretnej gry trzeba posiadać piękny kostium, opanować mimikę, ruchy i mowę postaci. Cosplayerzy świadczą swoje usługi na różnych targach, wydarzeniach z danej branży, zachęcają swoim wizerunkiem do zakupu gry komputerowej.
Ponadto często stają się jej fanami i potrafią ciekawie opowiedzieć o jej treści i zachęcić do zakupu. Pojawia się również wiele pytań o strój, który najczęściej jest wykonany samodzielnie z dobrych materiałów. Czy cosplayer zarobi na takich targach? Tak, koszty jego przyjazdu są zwrócone, również zleceniodawca zwraca koszty wykonania kostiumu i otrzymuje on wynagrodzenie za uczestnictwo w danym wydarzeniu.
Zastawiając się nad tym, czy cosplayer jest drogi, można rozważyć prowadzenie takiego biznesu jak tworzenie kostiumów na zamówienie. Nie trzeba nosić strojów, ale realizować zamówione projekty. Takie ubranie to ważny element sesji zdjęciowych, a prezentowane są nawet przez zawodowe modelki. Więc osoba tworząca piękne kostiumy zarabia niezłe pieniądze na swoich pracach. Doświadczeni cosplayerzy stają się także prelegentami na festiwalach na przykład na Pyrkonie w Poznaniu. Cosplay to dobry pomysł na biznes wymaga tylko określonych umiejętności i kreatywności.