Pytając młodą osobę o to, jaką umiejętność chciałaby posiąść lub poprawić, bardzo często słyszy, że…
Co jest niezbędne podczas jazdy konnej? Garść porad dla jeźdźców
Co jest niezbędne podczas jazdy konnej? Garść porad dla jeźdźców: jazda na koniu to coraz popularniejszy sport. Jeszcze kilka lat temu można było powiedzieć, że jest to zajęcie dla bogatszej grupy społecznej, to już teraz tak naprawdę większość osób może pozwolić sobie na to, by osobiście uczestniczyć w lekcjach jeździectwa i jeździć na koniu, czy też po prostu wysłać swoje dzieci na taką jazdę. Należy jednak pamiętać, że dla bezpieczeństwa bardzo ważny jest sprzęt jeździecki.
Kto może jeździć na koniu?
Tak naprawdę, to chyba łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, kto nie może jeździć na koniu. Tak naprawdę nie ma żadnych większych ograniczeń, które uniemożliwiałyby większości osób spędzanie czasu z tymi wspaniałymi zwierzętami. Bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, aby zawsze mieć odpowiedni sprzęt jeździecki, aby jazda była bezpieczna i sprawiała przyjemność i to jedno z niewielu wymagań.
Natomiast jeśli chodzi już o osoby, które naprawdę nie mogą na koniach jeździć, to są to osoby, które panicznie boją się tych zwierząt. Choć dla niektórych będzie się to wydawać śmieszne, to lepiej jest, gdy ktoś wcześniej o takim strachu powie, niż miałby narażać siebie, konia i ludzi wokół na niebezpieczeństwo. Jednak dla takich osób jeszcze nie wszystko jest stracone, ponieważ przecież z takim strachem można sobie poradzić i można nauczyć się tego, że konie, to naprawdę miłe i przyjazne zwierzęta. Nie są to już dzikie konie, które znamy z filmów typu western, lecz zwierzęta, które naprawdę lubią przebywać z ludźmi i jest im dobrze.
Po co jest sprzęt jeździecki?
Jeśli ktoś sobie wyobraża, że jego jazda na koniu będzie wyglądać, jak w filmach, w których jeździec wskakuje na dzikiego konia i bez żadnego sprzętu i zabezpieczenia odjeżdża nim w stronę zachodzącego słońca, to czas porzucić wyobrażenia i powrócić na ziemię. Sprzęt jeździecki odgrywa bardzo ważną rolę zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Nie myślmy więc tylko o sobie i własnej wygodzie, lecz także o zwierzętach, którym zawdzięczamy przyjemność z jazdy. Cały sprzęt jeździecki ma umilić przyjemność z jazdy, ma sprawić, że zarówno zwierzęciu, jak i jeźdźcowi będzie przyjemnie, no i też ma to być zabezpieczenie dla zdrowia.
Zakupienie sprzętu jeździeckiego ma służyć temu, by nikt nie był narażony między innymi na urazy. W przypadku koni mogą to być urazy kręgosłupa, ponieważ jeździec bez wprawy, który jeździłby na koniu, może poważnie uszkodzić zwierzęciu kręgosłup, co może się dla niego bardzo źle skończyć. Koń może także mieć niepotrzebne odparzenia, a także doznać urazów na nogach. Każdy powinien być świadom, że uszkodzenia ciała konia mogą być najróżniejsze, dlatego należy korzystać, chociaż z podstawowego sprzętu jeździeckiego.
Natomiast jeśli chodzi o jeźdźca, to chyba każdy może sobie wyobrazić, co się stanie, jeśli spadnie on z konia podczas jazdy? Może i nie jest to duża wysokość, lecz zawsze na ziemi można trafić na jakieś kamienie itd. Takie upadki kończą się wstrząśnieniem mózgu, zwichnięciami, złamaniami, a w najlepszym wypadku tylko można się poobijać i coś obetrzeć. No i należy pamiętać, że koń to mimo wszystko dzikie zwierzę, więc może się zdarzyć, że pod wpływem stresu uderzy osoby, które znajdują się obok niego, może je przewrócić, czy bardzo zranić kopytami, a profesjonalne akcesoria dla konia mają chronić przed obrażeniami, czy chociaż je zmniejszać.
Sprzęt jeździecki – elementy
W zależności od tego, na jakim stopniu zaawansowania jest jeździec, jeśli chodzi o jego przygodę z końmi, a także, do jakiej jazdy ma zostać przygotowany koń, to sprzęt może być inny i uzupełniony o kolejne elementy. Przede wszystkim jednak zajmiemy się tutaj elementami sprzętu jeździeckiego jeźdźca.
Zacznijmy od góry: głowę chroni toczek lub kask. Użycie tych dwóch nazw jest prawidłowe, jednak należy pamiętać, że są to zupełnie dwa inne przedmioty. Różnią się od siebie trwałością, wykonaniem, wyglądem i tym, w jakim stopniu chronią głowę jeźdźca przed urazami. Najczęściej jednak można spotkać toczek.
Kolejnym elementem może być kamizelka, która raczej należy do dodatkowego sprzętu jeździeckiego, lecz bardzo przyda się osobom początkującym. Będzie dodatkowo amortyzować wszelkie upadki.
Jeśli popatrzymy na dłonie, to również przydałoby się coś na nie, co będzie chronić je przed obtarciami, na przykład od wodzów. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale podczas dłuższej jazdy na pewno każdy to doceni. No i przechodzimy do bardzo charakterystycznego elementu dla sprzętu jeździeckiego, czyli bryczesy. Są to specjalne spodnie, które nie posiadają szwów po wewnętrznej stronie ud, lecz po zewnętrznej i są one tak uszyte, aby jeździec nie obtarł sobie nóg w trakcie jazdy, co nie jest niczym przyjemnym. Dodatkowo mogą one posiadać specjalne wzmocnienia na wysokości kolan.
Ostatnim elementem należącym do sprzętu jeździeckiego będą wygodne buty. Natomiast tylko wymieniając elementu sprzętu jeździeckiego dla konia, przede wszystkim należy pamiętać o: podkowach, czapraku, siodle, ewentualnie żelowej macie, popręgu, ogłowiu, wodzach, a także ewentualnie ochraniaczach dla konia.