Podpisujemy umowę z agencją nieruchomości

Znalezienie odpowiedniego dla siebie mieszkania, domu czy też lokalu do prowadzenia własnej działalności gospodarczej wcale nie jest zadaniem tak prostym, jakby mogło się komuś wydawać. Niby mamy oczekiwania i wymagania, znamy swoje potrzeby, a mimo to nieruchomości na sprzedaż, na które natrafiamy zupełnie nie są tymi, jakich poszukujemy. Mija tydzień, za tygodniem, a nam czas się dłuży i ciągnie. W końcu jesteśmy w takiej sytuacji, w której musimy coś kupić czym prędzej, bo zaraz będziemy mieli naprawdę poważne tarapaty. I co w takiej sytuacji zrobić? Wziąć pierwszą lepszą ofertę? Oczywiście, że nie.

Mieszkanie lub dom to przestrzeń na całe życie lub chociażby jego część. Lokal pod konkretne usługi to także miejsce pracy, które chcemy stworzyć na lata. Idealnym więc w takich sytuacjach rozwiązaniem będzie biuro nieruchomości, a więc sztab ludzi, którzy znają się na swojej pracy i którzy oferując usługi sprzedaży pozwolą nam znaleźć idealną ofertę właśnie dla nas. Przed podpisaniem jednak z taką firmą umowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.


Umowa zawsze na piśmie

Jest to najważniejsza z zasad, o jakiej należy pamiętać. Nie można wierzyć na słowo, gdyż nikt z nas nie ma pewności, kto stoi po drugiej stronie. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy takiej firmy, zawsze podpiszmy wcześniej umowę na piśmie, dokładnie czytając wszelkie informacje, tak, aby mieć pewność, czego możemy się spodziewać, co jest w zakresie pracy takiego biura i jaką kwotę za tego typu usługi musimy zapłacić. Nieruchomości na sprzedaż to oferta prowadzona przez wszystkie biura, jednak nie każde jest sobie równe i nie każde może zaoferować nam taką samą jakość usług. Wybierając konkretną firmę, przed podpisaniem umowy dokładnie ją prześledźmy, a dopiero potem podpiszmy, aby mieć pewność, że nie będziemy oszukani. Umowa musi być sporządzona w dwóch egzemplarzach, zarówno dla nas, jak również i dla agencji. W umowie muszą znaleźć się wszelkie najważniejsze informacje, w tym również i takie, które dotyczą pełnego zakresu obowiązków, jakimi zajmie się za nas firma chcąca znaleźć nam wymarzoną przestrzeń, spełniającą nasze potrzeby, oczekiwania i wymagania.


Prowizja – czyli kiedy ją płacimy?

Z pewnością jeśli pośrednik żąda prowizji od razu po podpisaniu umowy, ale jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, nie jest to działanie fair i na pewno nie powinniśmy się na coś takiego zdecydować. Biuro nieruchomości oferujące nieruchomości na sprzedaż nie może od nas żądać zaliczki, jeśli nie rozpoczął jeszcze żadnych czynności związanych z danymi działaniami zawartymi w umowie. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, iże prowizja jest to konkretna kwota, którą płaci się pośrednikowi za sfinalizowanie transakcji, a więc podjęcie takich działań, które spowodują osiągnięcie zamierzonego celu, w tym przypadku znalezienie nam mieszkania. Samo podpisanie umowy nie powoduje, że od razu otrzymujemy to, czego chcemy, w związku z czym prowizja nie jest w żadnym wypadku podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek procedur.

Nieruchomość na sprzedaż – umowa na czas określony czy nieokreślony?

Jeśli z daną firmą podpisujemy umowę musimy zdać sobie sprawę z tego, że istnieje opcja wyboru takiej na czas określony, jak również i na czas nieokreślony. Cóż więc to oznacza w praktyce? Jeśli wybieramy na nieokreślony czas, trwa ona tak długo, aż pośrednik nie znajdzie dla nas odpowiedniej nieruchomości. Na czas określony z kolei jak sama nazwa mówi zawierana jest na określony czas i po jej zakończeniu możemy ją na nowo podpisać lub całkowicie zrezygnować i spróbować wybrać inną firmę, która być może będzie w stanie lepiej poradzić sobie ze znalezieniem dla nas odpowiedniej oferty. Nieruchomości na sprzedaż znajdujące się w ofertach biur to ciekawe oferty, ale nie dla każdego. Jeśli jesteśmy zainteresowani szybkim znalezieniem danego miejsca, taka agencja spośród dziesiątek różnych propozycji szuka dla nas czegoś, co będzie odpowiadało naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Klauzula wyłączności i możliwość wcześniejszego zakończenia umowy

W większości przypadków w umowach pojawia się klauzula wyłączności. Cóż ona oznacza? Jeśli podpisujemy umowę z daną agencją, tylko ona może zajmować się działaniami mającymi na celu poszukiwanie dla nas mieszkania. To samo dotyczy samej sprzedaży. Jeśli chcemy sprzedać nieruchomość podpisując taką umowę, powierzamy takie działania tylko jednej firmie na wyłączność. Są oczywiście umowy bez klauzuli, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Jeśli zaś chodzi o możliwość wcześniejszego zakończenia umowy, warto by taki punkt znalazł się w naszej umowie. Powinniśmy bowiem mieć prawo wyboru i jeśli praca danej agencji nam nie odpowiada, każdy z nas powinien mieć możliwość zmiany agencji, bez ponoszenia z tego tytułu niepotrzebnych wydatków.

You may also like...