Kupowanie przez internet staje się konkurencją dla stacjonarnych sklepów. Coraz więcej osób robi zakupy, nie…
Jazda konna – sport dla każdego?
Jazda na koniu może być wspaniałą formą spędzania wolnego czasu. Pozwala na kontakt z naturą i stała się dostępna niemal dla każdej osoby chcącej spróbować swoich sił na grzbiecie wierzchowca. W zasadzie każda pora roku i pogoda jest odpowiednia do wybrania się na przejażdżkę, tylko potrzebujemy odpowiedniej odzieży jeździeckiej.
Moda na konie
Koń stał się w ostatnich czasach bardzo popularnym zwierzęciem. Wykorzystuje się go zarówno do celów typowo sportowych – takich jak jeździectwo konne, jak również w agroturystyce lub też hipoterapii. Dla najmłodszych często organizowane są różnego rodzaju wakacje, połączone z jazdą konną. Zainteresowaniem cieszą się również zawody skoków, konkursy ujeżdżania i woltyżerka. Tłumy ludzi potrafią również gromadzić się także na organizowanych wyścigach konnych.
Rasy i typy koni
Ras oraz typów koni występuje bardzo wiele. Często mówi się o podziale na rumaki:
– gorącokrwiste-lekkie,
– szlachetne (np. araby),
– pełnej krwi angielskiej i angloaraby,
– zimnokrwiste-ciężkie.
Jednymi z najbardziej popularnych koni są araby, które słyną przede wszystkim ze swojej urody, jak również dzielności i łagodnego usposobienia. Bardzo dobrze nadają się one do odbywania dalekich podróży i wyścigów na długich dystansach.
Konie pełnej krwi posiadają ognisty temperament i są stosunkowo drogie w utrzymaniu. Były hodowane w celu brania udziału w wyścigach na krótkich dystansach. Potrafią osiągać imponujące prędkości, pokonując dystans kilometra w niespełna minutę.
Koń potrafi poruszać się różnymi prędkościami, co odpowiada poszczególnym chodom. Do najwolniejszego chodu konia zalicza się stęp. Zwierze porusza się wówczas z prędkością 6-8 km/h. Szybszy jest kłus, kiedy to koń osiąga prędkość 12-18 km/h. Jeździec poruszać może się na koniu również galopem. Jest w stanie wtedy osiągnąć prędkość dochodzącą nawet do 60 km/h. Najszybszą odmianą chodu końskiego jest jednak cwał, zwany również wyciągniętym galopem.
Jeździectwo konne
Jeździectwo konne może być zarówno sportową pasją, sposobem na spędzenie czasu na łonie natury, jak również wspaniałą przygodą. Wymaga jednak odpowiedniego zaplecza. Jeśli ktoś poważnie myśli o zajęciu się tego rodzaju sportem, powinien wyposażyć się w niezbędny sprzęt. Jedną z najważniejszych części składających się na strój jeździecki jest nakrycie głowy. Toczek powinien być wykonany z plastiku oraz pokryty ciemnym aksamitem. Nakrycie głowy jest niezwykle istotne z uwagi na ewentualne wypadki, do których może dojść podczas jazdy. Przydadzą się również specjalne, wysokie buty, a także bryczesy. Bryczesami nazywane są spodnie, które zostały pozbawione szwów po wewnętrznych stronach nogawek. Celem takiego zabiegu jest ochrona przed otarciami. Bryczesy zostały również odpowiednio wzmocnione na wysokości kolan. Na dłoniach powinny znaleźć się rękawiczki.
Nie tylko jeździec powinien być odpowiednio przygotowany. W sprzęt wyposażony musi zostać również koń. Do najważniejszych elementów zalicza się ogłowie, czyli uzdę, na którą składa się wędzidło z zestawem skórzanych pasków zakładanych na głowę konia. Uzda połączona jest z wodzami, które jeździec trzyma w dłoniach podczas jazdy. Równie ważnym elementem niezbędnym dla jeździectwa konnego, jest odpowiednie siodło. Ułatwia ono poprawny dosiad i sprawia, że jazda staje się przyjemnością. Zamocowane jest ono na grzbiecie zwierzęcia za pomocą popręgu, którego elementem są strzemiona. Jeździec trzyma swoje stopy w strzemionach podczas jazdy.
Dodatkowo konie są często również podkuwane. Dotyczy to przede wszystkim tych, które są wykorzystywane do wyścigów, bądź skoków przez przeszkody. Podkowy otrzymują także konie chodzące dużo po twardych nawierzchniach.
Dyscypliny jeździeckie
Na jeździectwo konne składa się szereg dyscyplin, z których każdy może wybrać to co najbardziej mu odpowiada. Osoby ceniące styl i elegancję, z pewnością odnajdą wiele radości w ujeżdżaniu. Dyscyplina ta ma na celu przede wszystkim rozwój naturalnych możliwości oraz zdolności konia. Polega na wykonywaniu przez jeźdźca wcześniej określonych figur, które zostają ocenione przez skład sędziowski. Całość odbywa się na niewielkim placu.
Najpopularniejsze w mediach są skoki przez przeszkody. Sport ten zyskał na popularności przede wszystkim z uwagi na swoją widowiskowość. Zadaniem zawodnika jest jak najszybsze i bezbłędne pokonanie toru przeszkód.
Dla miłośników dużej dawki adrenaliny dobrym wyborem będzie wszechstronny konkurs konia wierzchowego. Składa się na niego szereg konkurencji, do których zaliczyć można ujeżdżanie, skoki przez przeszkody i bieg terenowy z przeszkodami.
Jednak jeździectwo konne może być również połączone z gimnastyką. Akrobatyczne ćwiczenia na koniu noszą nazwę woltyżerki. To bardzo dobry sposób na rozwijanie zmysłu równowagi. Z uwagi na dość duży stopień trudności tego sportu najlepiej jest rozpocząć go jeszcze w latach młodości, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by spróbować swoich sił w każdym wieku.
Sposobów na spędzanie czasu z tym pięknym zwierzęciem jest bardzo dużo. Warto na własnej skórze przekonać się, że jazda konna może przynieść wiele radości i urozmaicenia w codziennym życiu.