Współczesne techniki przeszczepiania włosów na głowie

Łysienie jest problemem, z którym współcześnie zmagają się przede wszystkim mężczyźni. Jako że zazwyczaj ma uwarunkowania genetyczne (a decyduje o nim zwykle testosteron), na które nie do końca mamy wpływ, dla wielu wydaje się być wyrokiem – łysiejąc nie mamy szans na bujną grzywkę, przynajmniej nie w nadchodzącej przyszłości. Takie właśnie przekonanie panowało do niedawna. Dziś jest jednak sporą przesadą, zwłaszcza w czasach,  gdy przeszczep włosów http://www.metamorphis.pl stał się nie tylko czymś ekstremalnie popularnym, ale też – a może przede wszystkim – niesamowicie skutecznym. Na jaką technikę powinniśmy się jednak zdecydować, jeżeli już myślimy właśnie o nim?

Najpopularniejsze metody na przeszczep włosów

Wraz z rozwojem medycyny estetycznej pojawiło się kilka popularnych metod umożliwiających przeszczep włosów na głowie. Do obecnie stosowanych należą przede wszystkim:

  • Strip – jedna ze starszych metod, polegająca na wycięciu niewielkiego pasa owłosionej skóry głowy (najczęściej w okolicach potylicy). Na jego podstawie lekarz przygotowuje implanty, które następnie są transportowane do miejsca docelowego. Nazwa powstała za sprawą wycinanego „paska” skóry – to pozostawia po sobie niewielką bliznę; 
  • FUE – współcześnie najchętniej wybierana metoda; jest najmniej inwazyjna i nie pozostawia po sobie żadnych blizn (jak ta opisana powyżej). Za pomocą specjalnego przyrządu lekarz odręcznie pobiera pojedyncze mieszki włosowe, by następnie umiejscowić je w miejscu docelowym. Sam zabieg trwa długo, jednak odpowiednio wykonany potrafi przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty;
  • SAFER – jest to metoda stanowiąca ewolucję FUE i pozwalają lekarzowi na wykorzystanie sprzętu elektronicznego do pobierania mieszków włosowych, a następnie transportowania ich w miejsce docelowe. Stanowi to ewolucję, ponieważ nie tylko pozwala skrócić cały zabieg, ale też wykonać go na znacznie większej powierzchni skóry głowy;
  • BHT – metoda ta stosowana jest przede wszystkim u ludzi, którzy nie dysponują żadnymi włosami na głowie, które mogłyby pełnić funkcję „dawcy” – zakłada wykorzystanie owłosienia z dowolnej innej części ciała, na przykład z klatki piersiowej, brody czy nawet pachy. Przeszczepiając je na skórę głowy należy jednak mieć świadomość, że będą one przypominały w strukturze włosy znajdujące się w pierwotnym miejscu. Często będą zatem odbiegały wyglądem oraz strukturą od włosów, które naturalnie mogłyby występować na naszej głowie.

Zdecydowanie się na którąkolwiek z powyższych metod nie zawsze jest naszym wyborem. Choć często tak jest, definiuje to nasz organizm, a w ostatecznym wyborze powinien nam pomóc lekarz.

Skuteczność i przeciwwskazania

Pobierając włosy we własnego ciała celem przeszczepienia ich w jego obrębie eliminuje możliwość ich odrzucenia – zwłaszcza, jeżeli poruszamy się wyłącznie w obrębie głowy, jako „dawcę” wykorzystując włosy z potylicy. Skuteczność przeszczepu włosów jest zatem niemal stuprocentowa, przy czym za słowo „niemal” odpowiedzialne są uszkodzenia mieszka włosowego dokonywane zazwyczaj w czasie jego przenoszenia. W przypadku korzystania z usług dobrej kliniki, pracujący w niej lekarze natychmiast zastępują uszkodzone mieszki tymi nieuszkodzonymi.

Nie każda osoba, która łysieje jest w stanie poddać się zabiegowi, jakim jest przeszczep włosów. Głównym przeciwwskazaniem jest tutaj poważna choroba pokroju cukrzycy czy nowotworu. Również pomniejsze stany zapalne skóry głowy prowadzą do wykluczenia możliwości transplantacji. Do listy należy dopisać również łysienie plackowate, będące jednym z niemożliwych do pozbycia się, jak również łysienie w stopniu pokrywających większą część głowy.

Koszta transplantacji

Choć przeszczep włosów może się wydawać czymś kosztownym, wcale takim nie jest, a jego cenę można porównać z ceną jakichkolwiek innych zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej. Kwota, jaką musimy zapłacić za transplantację zazwyczaj rozpoczyna się w granicach tysiąca złotych, a zamyka się na dziesięciu tysiącach, przy czym w pełni zależy od tego, w jakim zakresie zostanie przeprowadzony zabieg i ile mieszków włosowych zostanie w jego trakcie przeszczepionych. Ogólnie rzecz biorąc należy wychodzić z założenia, że z im większym i poważniejszym łysieniem się zmagamy, tym więcej będziemy musieli zapłacić za zabieg przeszczepu.

Na ostateczną cenę związaną z zabiegiem składają się również inne aspekty, w tym między innymi wybór odpowiedniej kliniki (te droższe są zazwyczaj lepsze) cz chociażby rodzaj techniki, na którą to my ostatecznie się zdecydujemy.

Podsumowanie

W ostatnich latach medycyna estetyczna poszła tak do przodu, że przeszczep włosów przestał być ciekawostką w jej zakresie, a zaczął być szeroko stosowany przez ludzi nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Wszystko za sprawą tego, że stał się wyjątkowo skuteczny i zaczął dawać na tyle satysfakcjonujące efekty, że ludzie zaczynają go traktować jako realną szansę na odzyskanie owłosienia skóry głowy. Jeżeli i my zmagamy się z łysieniem, z pewnością powinniśmy się nim zainteresować. Niezależnie od tego, jak daleko zaszedł „nasz problem”.

 

You may also like...