Wielu osób instagram kojarzy się z portalem społecznościowym, służącym jedynie do publikacji zdjęć wprost z…
Jak przygotować się do tapetowania?
Kiedy, zapadnie już decyzja o tym, że pora rozpocząć remont, kiedy dobrane już są kolor ścian, rodzaje tapet i ich ulokowanie? Należy zadać sobie pytanie czy chcemy zająć się tym osobiście, czy może zalecamy układanie tapet ściennych, fachowcom. Wiele osób, decyduje się na samodzielne tapetowanie, w takiej sytuacji dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego jak zabrać się za takie zadanie, co należy przygotować i jak obchodzić się z tapetami ściennymi, i to właśnie dla nich najbardziej przydatny będzie ten artykuł.
Na co najpierw zwrócić uwagę?
Jeśli posiadamy już tapety, warto zapoznać się z oznaczeniami i obrazkami naniesionymi na tapety ścienne, tak, aby móc odpowiednio się przygotować do całego zadania. Grafiki te odpowiadają między innymi za oznaczenie: odporności na wilgoć, właściwości ścieralne tapety, informacje o tym, czy tapetę należy smarować klejem, czy ściany należy gruntować. Jednak najważniejsze z nich są te, które mówią o tym jak naklejać tapetę. Istnieją cztery opcje. Pierwsza z nich: tapetę można kleić dowolnie, są nimi najczęściej oznaczone tapety ścienne w jednolitym, pozbawionym wzoru kolorze, są one najłatwiejsze do zamontowania na ścianie i nie wymagają zbyt dużego wysiłku. Drugi symbol to oznaczenie mówiące o tym, że wzór powinien znajdować się na tym samym poziomie. Co oznacza w praktyce tyle, że wzór nadrukowany na tapecie, jeśli będziemy ją kleić od góry do dołu, jeden przy drugim Będzie znajdował się na tym samym poziomie, jest to nieco trudniejsza opcja klejenia tapety, jednak, nie tak trudna jak wtedy, kiedy wzór znajduje się na ukos, a osoba montująca tapetę musi dokładnie go dopasowywać? Ostatnie oznaczenie dotyczy wskazówki klejenia na przemian. Czyli jeśli pierwszy pas był klejony z rolki od sufitu do podłogi, przy następnym należy zacząć od podłogi i kierować się w stronę sufitu. Umiejętność czytania jest niezbędna do tego, aby w prawidłowy sposób umocować tapetę ścienną na podłożu oraz, aby cały wzór zgadzał się z pierwotnym założeniem producenta. Ważną kwestią przy zakupie tapety we wzory, jest zwrócenie, czy wszystkie rolki pochodzą z jednej serii produkcyjnej, ponieważ w przypadku dwóch różnych serii odcień tapety może się nieznacznie różnić, a to z kolei wpłynie negatywnie na estetykę pomieszczenia.
Przygotowanie do tapetowania
Przed położeniem tapet na ścianę, należy odpowiednio przygotować do tego podłoże. Jeśli znajduje się już na nim tapeta ścienna, należy ją bezwzględnie usunąć, wraz z ewentualnymi pozostałościami kleju. Niektóre tapety mogą wymagać przed zerwanie nakłuwania, zamoczenia lub nawet użycia specjalistycznych preparatów dedykowanych do demontażu tapet. Kolejnym krokiem przygotowującym podłoże, jest dokładne osuszenie ścian, odkurzenie ich z pyłu i zanieczyszczeń oraz odtłuszczenie. Po wykonaniu tych czynności można swobodnie przejść do gruntowania powierzchni specjalnym specyfikiem dedykowanym do gruntowania ścian pod układanie tapet. Wpłynie on niekorzystnie na wygładzenie porów ścian oraz przyspieszy wysychanie kleju pod tapetą. Jeśli nasze ściany pokryte są farbą, należy jej się analogicznie pozbyć w całości jak w przypadku tapety. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego, następnie należy wykonywać po kolei wszelkie punkty opisane w poprzednim akapicie.
Klejenie tapet ściennych
Dobór kleju do tapet jest uzależnione od rodzaju wybranej tapety. Na rynku są dostępne różne rodzaje substancji klejących w tym także te uniwersalne. Jednak każdy rodzaj tapet pomimo to rządzi się swoimi prawami. W przypadku tapet ściennych papierowych, tekstylnych, winylowych i jedwabnych. Klejenie odbywa się w tradycyjny sposób poprzez nakładanie najpierw kleju na pas tapety i przyklejenie jej do ściany. W przypadku tapet na flizelinowym podkładzie, należy najpierw posmarować ścianę klejem, a następnie umieścić na niej pas tapety.
Jeśli chodzi o sam montaż i mocowanie tapety na ścianie, sprawa wygląda następująco, po uprzednim posmarowaniu tapety klejem, należy zostawić ją na 5-10 minut do przeschnięcia kleju, a następnie zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na arkuszu zacząć przyklejać do ściany. Dzięki temu nie będzie widać nieestetycznych łączeń pomiędzy kolejnymi arkuszami. Przykładając tapetę do ściany należy dociskać ją przygotowanym do tego celu wałkiem lub szczotką, aby pozbyć się w pełni pęcherzyków powietrza zalegających pomiędzy tapeta, a ścianą. Następne pasy należy umieszczać w ten sam sposób zgodnie z oznaczeniami, równolegle do poprzednich pasów tapety ściennej, pamiętając jednak o tym, aby krawędzie dwóch elementów nie nachodziły na siebie, ani nie odstawały pozostawiając pusta przestrzeń. Warto pamiętać, że w trakcie tapetowania, można skorygować ułożenie pasa w przeciągu kilku minut od jego ułożenia. Tapetowanie ścian, to praca wymagająca koncentracji i niezwykłej cierpliwości. Nie ma w niej miejsca na pośpiech. Żaden punkt nie może zostać pominięty. Jednak efekt, jaki dają własnoręcznie położone tapety wynagradza wszystkie trudy i starania.