Najczęściej poszukiwane maszyny rolnicze – kombajn i ciągnik
W nowoczesnych gospodarstwach rolnych wykorzystuje się różne maszyny rolnicze, aby uzyskać najlepsze wskaźniki plonu pszenicy, kukurydzy i innych rodzajów upraw. Kombajn zajmuje wiodącą pozycję wśród innych typów maszyn rolniczych przeznaczonych do zbioru. Ich zaletą jest możliwość wykonywania funkcji sprzętu żniwnego, młócenie i odwiewanie. Innymi słowy, kombajn jest w stanie zapewnić już oczyszczone ziarna różnych upraw.
Wydajne maszyny rolnicze – kombajn
Duża liczba modeli kombajnów obecnych na rynku umożliwia wybór odpowiedniej maszyny rolniczej zarówno dla dużych gospodarstw rolnych, jak i stosunkowo małych gospodarstw. Na ogromnych obszarach nie można obejść się bez potężnego sprzętu rolniczego, na małych polach idealny jest sprzęt do zbioru o mocy nie większej niż 200 KM. Wybierając kombajn zbożowy, oprócz jego mocy, należy również wziąć pod uwagę rodzaj urządzenia omłotowego, objętość zbiornika ziarna i system separacji. Nowoczesne kombajny zbożowe mają różne typy młocarni. Główną różnicą jest ilość ziarna, która idzie w parze ze słomą. Najlepsza wydajność osiągana jest dzięki kombajnom z rotacyjnym separatorem ziarna. Prawie każdy kombajn jest wyposażony w wydajne projektory oświetleniowe, co umożliwia pracę nawet w ciemności. Większość maszyn rolniczych takich jak kombajny jest wyposażona w klimatyzację, jednostkę wentylacyjną, która oczyszcza powietrze wchodzące do kabiny, elektroniczną wycieraczkę, a nawet termos do wody pitnej. Te i inne zalety tej maszyny rolniczej stwarzają warunki do bardziej produktywnej pracy.
Ciągnik jest nieodzowną maszyną rolniczą w każdym gospodarstwie rolnym
Ciągniki i maszyny rolnicze wyposażone w koła lub gąsienice, w zależności od zadań do rozwiązania. Ciągnik jest używany tam, gdzie zachodzi potrzeba użycia dużej siły. Ciągniki są nie tylko na kołowe i gąsienicowe. Również mini-traktory, traktory dla leśnictwa, uprawy winorośli i ogrodnictwa są podzielone na osobne kategorie. Oczywiście wysokie prędkości nie są tym, co interesuje właściciela ciągnika. Nie potrzebują oni prędkości, ale siły napędowej. Maksymalna siła ciągnąca to bez wątpienia ciągniki gąsienicowe. Jest to kategoria, którą można nazwać niezbędną, jeśli chodzi o prace prowadzone na luźnych glebach, gdzie każdy pojazd kołowy po prostu utknie w martwym punkcie. Traktor kołowy to maszyna rolnicza będąca optymalnym rozwiązaniem dla prac wykonywanych tam, gdzie są drogi utwardzone.
Dobry ciągnik zaprojektowany do prac rolniczych musi spełniać szereg wymagań i kryteriów:
- Ciągnik musi zapewniać możliwość szybkiej zmiany osprzętu, aby przełączyć się z jednego rodzaju pracy na inny.
- Ciągnik musi być szybko i łatwo konserwowany i naprawiany w najtrudniejszych warunkach polowych.
- Ponadto oznaką dobrego ciągnika jest umiejętność dostosowania się do innych rodzajów sprzętu, z różnorodnym wyposażeniem stosowanym w pracach rolniczych.
W przeciwieństwie do ciągnika gąsienicowego, który z reguły nie przyspiesza do prędkości większej niż 15 kilometrów na godzinę, ciągniki kołowe mogą rozwijać znacznie większą prędkość od 40 do 60 kilometrów na godzinę. Oczywiście przy wykonywaniu niektórych rodzajów pracy tak duża prędkość jest poważną zaletą. Kolejna ważna kwestia maszyn rolniczych, ciągniki gąsienicowe nie są przeznaczone do jazdy po utwardzonych drogach, mogą poważnie uszkodzić nawierzchnię. Na drogach o nawierzchni asfaltowej modele ciągników kołowych poruszają się bez problemów. A traktory gąsienicowe, ze względu na duży obszar przyczepności do powierzchni, pokonują każdą nieprzejezdność. Ogromny obszar przyczepności do gleby pozwala również na poruszanie się ciągnika gąsienicowego bez szkody dla samej gleby, bez jej zagęszczania.
Dziś w tego rodzaju pracach, w których wcześniej wykorzystywano wyłącznie ciągniki gąsienicowe, modele kołowe można z powodzeniem stosować. Producenci dostosowują ciągniki kołowe do tego rodzaju prac. Powodem jest to, że naprawa gąsienic jest procesem bardziej złożonym, długim i kosztowniejszym niż naprawa ciągników kołowych. Ale wybierając konkretny model technologii maszyny rolniczej, należy wziąć pod uwagę cały szereg czynników. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki glebowe i klimatyczne, cechy wszystkich prac, do których wybierany jest ciągnik i wiele innych ważnych niuansów.
Działalność rolnicza charakteryzuje się ciągłą potrzebą transportu najbardziej różnorodnych ładunków, a ich terminowy transport często bezpośrednio wpływa na wykonanie pracy w odpowiednim czasie. Przyczepy są jednym z najbardziej racjonalnych i prostych rozwiązań, które pozwalają skutecznie rozwiązywać problemy związane z transportem szerokiej gamy materiałów, od nawozów, herbicydów i insektycydów, pasz dla zwierząt. Z całej gamy wzorów i różnego rodzaju przyczep, wywrotka jest jedną z najpopularniejszą i najbardziej popularną maszyną rolniczą wśród rolników. Główną zaletą tego typu przyczepy jest możliwość szybkiego rozładunku, co pozwala osiągnąć znacznie wyższą wydajność w porównaniu z maszynami ze stałym nadwoziem.