Kiedy, zapadnie już decyzja o tym, że pora rozpocząć remont, kiedy dobrane już są kolor…
Ocieplanie dachów
Nie da się ukryć, że ocieplanie dachów to bardzo ważny proces. Dzięki niemu udało nam się zatrzymać dużo ciepła i zminimalizować straty temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W praktyce jednak niewiele osób jest w stanie zrobić to samodzielnie.
Dlaczego rozpoczęcie pracy jest tak ważne? Jak możemy odizolować niemieszkalne lofty? Czym możemy ocieplić strych? https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ Jak ocieplić poddasze wełną mineralną? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Dlaczego rozpoczęcie pracy jest tak ważne?
Izolacja dachu z pewnością nie jest najłatwiejszym procesem. https://ocieplanie-dachow.com.pl/ Zanim właściwie przystąpimy do zajęć, najpierw powinniśmy zapoznać się z rzeczywistymi warunkami naszego poddasza. Ponieważ mamy do czynienia ze starszymi budynkami, warto przyjrzeć się bliżej wiązarom dachowym. Może być potrzebna opinia inżyniera budownictwa, który dokona oceny technicznej poszczególnych elementów. Eksperci oceniają stan i wytrzymałość stropów i kratownic. Często sprawdza również, czy strych jest wystarczająco wysoki, aby ułożyć wełnę mineralną i podłogi. Od czasu do czasu można zauważyć, że w niektórych miejscach więźba dachowa może pękać, gnić, a w skrajnych przypadkach może rozwijać się grzyb. Następnie konieczna jest wymiana krokwi. Powinniśmy również rozważyć modyfikacje instalacji. Jeśli jesteśmy właścicielami starszej nieruchomości, zaczynamy od zwrócenia się o pomoc do ekspertów. Powie nam stan konstrukcji.
Jak możemy odizolować niemieszkalne lofty?
Niewykorzystane poddasze to przestrzeń pod spadzistym dachem. Nie jest przeznaczony do użytku domowego i dlatego nie nagrzewa się. Z tego powodu zastosowanie azbestu w tych miejscach jest ważne. Jeżeli nie jest posegregowana w przestrzeń grzewczą budynku i posiada odpowiednią izolację, to musimy się liczyć z stratami ciepła, które wynoszą od 15% do 30%. Jeśli mieszkamy w starszej nieruchomości, upewnij się, że sufit jest odpowiednio ocieplony. W razie potrzeby warto zdecydować się na termomodernizację. W przypadku braku izolacji od przegrody dachowej materiał należy umieścić na stropie oddzielającym poddasze od ogrzewanego pomieszczenia poniżej. Granulki skalne mogą być użyte do izolacji, jeśli strych nie chce zmieścić się w dostępnej przestrzeni. Służy głównie do wypełniania przestrzeni poziomych. Jeśli użyjemy najlepszej dyszy, materiał dotrze nawet do najmniejszych szczelin i wypełni je. W praktyce oznacza to, że nadaje się do trudno dostępnych miejsc.
Czym możemy ocieplić strych?
Jak już wspomnieliśmy, izolacja dachu to niezwykle ważny proces. Jednak wiele osób zastanawia się, co konkretnie warto wybrać do ocieplenia poddasza. Najpopularniejsze to pianka poliuretanowa i wełna mineralna. Warto zapoznać się z podstawami obu rozwiązań. Pianka natryskowa jest powszechnym substytutem cząstek skalnych. Służą do ocieplania połaci dachowych, a także do ocieplania poddaszy. Warto zaznaczyć, że nakładanie pianki wymagało dużo pracy i ponadprzeciętnej staranności. Okazuje się, że gdy pianka wchodzi w kontakt z materiałem docelowym, gwałtownie się pęcznieje. Dlatego nie mamy wpływu na ostateczną strukturę pianki i jej grubość. Po zastosowaniu należy czytać do 28 dni. W tym czasie pianka może wydzielać opary uważane za szkodliwe. Warto wspomnieć, że pianka posiada najniższą dopuszczalną odporność ogniową. Z drugiej strony cząstki nie są łatwopalne, chroniąc konstrukcję przed szkodliwym pożarem. Izolacja dachu pianką poliuretanową wymaga ponadprzeciętnej pracy i dużej staranności.
Jak ocieplić poddasze wełną mineralną?
Trzeba przyznać, że docieplenie gotowego dachu było nie lada wyzwaniem. Wymagało to usunięcia nachylonej okładziny i zamontowania ściany kolankowej. Jest to konieczne, ponieważ musimy zastosować izolację w konstrukcji dachu. Jeśli dach nie jest odpowiednio ocieplony, izolacja znajduje się między krokwiami. Wełna mineralna to jeden z produktów charakteryzujących się niską przewodnością cieplną. Dodatkowo możemy zapewnić odpowiednią przyczepność do załamań czy narożników. Ta cecha może spowodować, że izolacja poddasza zmieści się w przestrzeniach pomiędzy drewnianymi wiązarami dachowymi. Sposób układania zależy od dokładnego celu wstępnego pokrycia dachu. Najbardziej popularne są folie przepuszczające powietrze, papa czy folie niskoprzepuszczalne.