Wygląd skóry ma ogromnie duże znaczenie, jeśli chodzi o poczucie wartości wielu osób. Aby wyglądała…
Zabiegi medycyny estetycznej w czasie ciąży
Zabiegi medycyny estetycznej w czasie ciąży – okres ciąży to czas zmian w organizmie kobiety. Naturalnie rozrastają się niektóre tkanki, zwiększa się waga ciała. Pojawiają się przebarwienia, rozstępy, żylaki, opuchlizny. To powoduje pogorszenie się samopoczucia. Inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej nie są przebadane na kobietach w ciąży, ponieważ takie badania byłyby nieetyczne i mogłyby zagrozić zdrowiu matki i dziecka. Nie wiadomo, jakie były konsekwencje wykonywania takich zabiegów u ciężarnych kobiet. Przyjmuje się, że zabiegami inwazyjnymi lepiej zaczekać do zakończenia karmienia piersią.
Zabiegi bezpieczne w czasie ciąży
Istnieją pewne zabiegi kosmetyczne uważane za bezpieczne dla okresu ciąży. Większość z nich polega na wykorzystaniu w codziennej pielęgnacji naturalnych, bezzapachowych kosmetyków. W pierwszym trymestrze ciąży lepiej zrezygnować z profesjonalnych zabiegów. W przypadku poważnych problemów estetycznych, np.: trądziku, czy nietrzymania moczu należy poradzić się lekarza medycyny estetycznej, który doradzi jakie zabiegi można wykonać przy konkretnych problemach, jeżeli pacjentka jest w ciąży. Wirus brodawczaka ludzkiego, bardzo groźny, który może wywołać nowotwór szyki macicy. Jest to zakażenie, można leczyć ciąży, ponieważ brak leczenia powoduje bardzo poważne skutki zdrowotne. W przypadku widocznych na skórze zmian, np.: brodawek można je leczyć, stosując medycynę estetyczną. Polecane są: koagulacja lub ablacja laserowa. Do tej pory nie ma doniesień, aby ten zabieg medycyny estetycznej w ciąży był niebezpieczny dla płodu i matki. O możliwości zastosowania powyższych rozwiązań w czasie ciąży powinien zdecydować lekarz-ginekolog. Dozwolone jest farbowanie włosów farbami bez amoniaku po pierwszym trymestrze ciąży. Zabiegi pielęgnujące typu manicure czy pedicure można wykonywać w czasie oczekiwania na narodziny maluszka. Warunkiem jest nieużywanie silnych chemicznych substancji i unikanie przedłużania paznokci za pomocą żelu, czy akrylu. Wszystkie zabiegi zdobienia paznokci powinny być wykonywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i przez doświadczony personel. Nie należy ukrywać ciąży podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym. Są bezpieczne dla ciężarnych kosmetyki, które mogą być stosowane dla polepszenia jędrności i elastyczności skóry. Dozwolony jest delikatny masaż twarzy, szyi, dekoltu i karku, dłoni oraz stóp.
Zabiegi niewskazane w czasie ciąży
Trudno ocenić, czy istnieje niebezpieczeństwo dla życia ciężarnej lub dziecka po zastosowaniu toksyny botulinowej. Niektóre badania naukowe polecają ją jako bezpieczną w ciąży do leczenia takich zmian jak: dystonia szyi i powiek. Są badania stwierdzające, że istnieje ryzyko utraty ciąży po zastosowaniu tej toksyny. Nie ma wystarczających dowodów na bezpieczeństwo stosowania wypełniaczy w czasie ciąży, dlatego odraza się powyższą formę terapii. Wszelkie zabiegi laseroterapii, niezależnie od leczonego obszaru muszą być odłożone do czasu po porodzie. Zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą wpływać na działanie światła i prowadzić do stymulacji przebarwień lub pogorszyć objawy ostudy, melasmy. Nie przeprowadzano badań dotyczących wpływów lasera na płód, co jest kolejnym powodem do niewykonywania tej procedury medycyny estetycznej w ciąży. Niedozwolone jest stosowanie laserów w okolicy brzusznej i regionów dopochwowych u kobiet ciężarnych. Peelingi chemiczne, takimi substancjami jak: kwas retinowy, kwas salicylowy i siarki są w ciąży przeciwwskazane. Zaleca się unikanie kwasu glikolowego i innych kwasów, ponieważ mogą wywołać podrażnienia skóry, jej przebarwienia i uszkodzenia.
Zabiegi stomatologiczne
Dbanie o stan uzębienia w okresie oczekiwania na dziecko. Infekcje jamy ustnej i choroby dziąseł mogą doprowadzić do licznych problemów z ciążą, a w konsekwencji do przedwczesnego porodu. Na początku ciąży konieczna jest konsultacja stomatologiczna i przegląd jamy ustnej. Lekarz stomatolog odnotowuje wizytę w karcie ciąży. Zabiegi dentystyczne takie jak wypełnienie ubytków i korony powinny być wykonywane, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Awaryjne zabiegi stomatologiczne, takie jak ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe jest konieczne i wskazane w czasie ciąży. Medycyna estetyczna w ciąży w dziedzinie stomatologii, np.: wybielanie zębów powinno być odłożone na czas po zakończeniu karmienia piersią. Interwencje stomatologiczne w ciąży powinny się ograniczać do leczenia wszelkich stanów zapalnych.
Na szczęście ciąża nie trwa wiecznie. Takie dolegliwości jak: przybieranie na wadze, obrzęki, żylaki, opuchlizny ustępują już kilka dni po porodzie. W momencie narodzin dziecka, kobieta traci ok 4 -5 kg – ciężar maleństwa i łożyska. W następnych 2-3 dniach znikają obrzęki nóg i twarzy- następuje utrata nawet 1,5 kg, Macica wraca do rozmiarów sprzed ciąży w ciągu 6 tygodni. W powrocie do dawnej wagi pomaga karmienie piersią. Medycyna estetyczna w ciąży wymaga rozsądnego podejścia. Na pierwszym planie wstawia się zdrowie matki i płodu, a dopiero w dalszej kolejności bierze się pod uwagę kwestie urody.